Nic tak nie poprawi Twojego samopoczucia, jak wypoczynek na Drewnianym Tarasie.

Olejowanie deski tarasowej

        Olejowanie to jedna z najstarszych metod traktowania powierzchni drewna, w naturalny sposób umożliwiająca jego ochronę, a do tego zapewniająca mu atrakcyjny wygląd. Rozwiązanie to można stosować równolegle do zabezpieczenia drewna iglastego poprzez zastosowanie impregnacji ciśnieniowej, bądź jako jedyną ochronę.

  

        Dobrym rozwiązaniem są oleje lniane, lecz pomimo wielu zalet posiadają kilka istotnych wad, takich jak łatwopalność w przypadku nanoszenia przy pomocy szmatki, czy bardzo długi czas schnięcia. O ile przy zachowaniu ostrożności łatwopalność przestaje być istotnym problemem, o tyle jedynym sposobem na szybsze schnięcie jest zastosowanie sykatywy kobaltowej.

 

        Dlatego polecamy wodorozcieńczalny olej do drewna, zawierający delikatne woski penetrujące głęboko drewno, prowadzące do hydrofobizacji włókien i komórek drzewnych. Deska tarasowa pokryta takim olejem schnie szybko, lecz całkowity efekt jest widoczny po 2-3 tygodniach, kiedy to deska tarasowa całkowicie przestaje absorbować wodę. Tak potraktowany taras przypomina wtedy wosk na którym zebrała się woda.

         Powierzchnia deski po olejowaniu staje się jedwabiście gładka. Tak zabezpieczona deska staje się odporna na warunki atmosferyczne, a jej kolor jest trwały. Przy olejowaniu tarasów drewnianych, zależnie od rodzaju deski stosujemy Koralan Holzöl - bez biocydów, do drewna egzotycznego oraz Koralan Holzöl Spezial - z biocydami, zabezpieczający deskę przed grzybami i sinizną, głównie do drewna iglastego.

         Przed olejowaniem należy deskę wyczyścić i odżywiczyć, najlepiej gdy taras jest już całkowicie zamontowany, ponieważ olej w czasie schnięcia bardzo łatwo przyjmuje kurz czy trociny. Z doświadczenia wiemy, że nie należy używać wałka malarskiego do rozprowadzenia oleju po tarasie. Po pierwsze, zużywa on znacznie więcej oleju, po drugie nawet dwukrotnie potraktowany taras nie gwarantuje jednorodności kolorystyki. Równomiernie rozprowadzony olej po desce tarasowej uzyskuje się dzięki użyciu szerokiego pędzla z twardym włosem, ponadto umożliwia on zabezpieczenie powierzchni bocznych deski tarasowej. Zalecamy olejowanie tarasu co najmniej raz w ciągu roku, najlepiej na wiosnę.